ՀՀ Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Աննա Կոստանյանի նախաձեռնությամբ մարտի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովում կազմակերպվել էր հանդիպում-քննարկում կինոոլորտի ներկայացուցիչների հետ:
Աննա Կոստանյանն ընդգծել է, որ հանդիպման նպատակն է քննարկել համակարգում առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավորությունները:
Ներկաները մտքեր են փոխանակել կինոարվեստի ավանդույթների պահպանմանը, զարգացմանն ու տարածմանը, միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան հայրենական արտադրության գաղափարագեղարվեստական բարձրարժեք խաղարկային, մուլտիպլիկացիոն կինոնկարների ստեղծմանը, կինոնախագծերը մրցութային հիմունքներով ընտրելու համար հավասար պայմանների ապահովմանը, միջազգային կազմակերպությունների հետ համատեղ կինոծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցերի շուրջ:
Անդրադառնալով կինոարվեստի բնագավառում վարվող մշակութային քաղաքականությանը՝ ռեժիսոր Հովհաննես Գալստյանն առանձնացրել է կինոյի պետական կառավարման մոդելի արդյունավետության բարձրացման, համապատասխան օրենսդրական նախաձեռնություններով դաշտը կանոնակարգելու հիմնախնդիրները: Կինոգետներն ու ռեժիսորները բարձրացրել են նաեւ հայ կինոյի հսկայական ժառանգության պահպանման, կրթական համակարգում համապատասխան ծրագրերով որակյալ մասնագետների պատրաստման հարցը:

18 марта по инициативе депутата фракции “Просвещенная Армения”,   члена Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта А.Костанян в НС организована встреча-обсуждение с представителями киносферы.
А.Костанян подчеркнула, что цель встречи – обсудить существующие в сфере проблемы и возможности их решения.
Присутствующие   обменялись мнениями по сохранению, развитию и распространению традиций киноискусства, созданию соответствующих международным стандартам идейных, высокохудожественных игровых, мультипликационных фильмов отечественного производства, обеспечению на конкурсных условиях равных возможностей при выборе кинопроектов, реализации совместных кинопрограмм с международными организациями.
Коснувшись культурной политики в области киноискусства, режиссер О.Галстян особо выделил повышение эффективности модели государственного управления кино, проблемы регулирования поля соответствующими законодательными инициативами. Киноведы и режиссеры подняли также вопросы сохранения богатого наследия армянского кино, подготовки в системе образования квалифицированных профессионалов по специальным программам.